Červen 2013

První dny života

25. června 2013 v 16:46 | anezka |  Rozmnožování
Morčata už od narození vidí i slyší a rodí se s kompletně vyvinutou srstí. Oči se jim otevírají již dva týdny před narozením! Také mléčné zuby se jim prořezávají již mezi 43. a 48. dnem březosti a 55. den březosti se zase vstřebávají.
Při narození tedy mají morčata všechny trvalé zuby, jen zadní stolička je ještě pokryta sliznicí.
Hmotnost novorozených morčat značně kolísá. Pohybuje se mezi 45-110 g, jsou však možné i výjimky kolem 140g.
Jedináčci bývají zpravidla těžší než mláďata z vícečetných vrhů. Hmotnost novorozeného jedináčka kolem 100 g není ničím vyjímečným. Ovšem narodí-li se mláďat více, váží obvykle jen 50 až 80 g.
V prvních dnech po narození hmotnost stagnuje, může dojít i několikagramovému úbytku. Potom začnou mláďata, pokud jsou zdravá, souvisle přibírat do věku až osmi týdnů o zhruba 3-4 g denně.
Malá morčata začnou pobíhat po kleci již několi hodin po narození. Samička má v oblasti slabin dvě mléčné žlázy.Paterčata nebo šesterčata mají největší šanci dorůst dospělosti, když se ve stejné kleci nacházejí ještě další matky. V tom případě pijí mláďata z různých vrhů, pokud mezi nimi není příliš výrazný věkový rozdíl, od několika matek.
Mladá morčata začínají již v prvních dnech života přijímat tuhou potravu. Přitom je pro ně zároveň životně důležité požírat nestrávený trus ze slepého střeva matky (tzv. vitaminový trus), aby byla dostatečně zásobena B-komplexem a vitaminem K.
Malá morčata s porodní hmotností nižší než 40 g většinou nemají velkou šanci přežít, a to ani tehdy, když jim kapátkem pravidelně podáváme po kapkách jiný druh mléka. Také umělý odchov morčat s normální porodní hmotnostíje v prvníchdnech života velmi obtížný, protože ve zvýšené míře potřebují mateřské mléko.
Jako nejvhodnější náhražka se jeví smetana do kávy ohřátá na tělesnou teplotu. Ta se co se do obsahu bílkovin a tuku nejvíce blíží mléku morčat. Morčata můžeme bez problémů odstavit od matky ve věku tří až čtyř týdnů.
Co se týče pověstné rozmnožovací schopnosti morčat, ta souvisí nejen s ranou pohlavní zralostí, ale i s tím že samička může být úspěšně kryta a zabřeznout již 105 minut až 13 hodin po ukončení porodu. Je pak už záležitostí jednoduché matematiky vypočítat, že v průběhu jediného roku se jedinému páru může narodit na sto mladých!

Bohužel jsems e nedohledala autora fotky..
Článek nekopírovat.

Dexter

23. června 2013 v 13:48 | anezka |  Moje morčata
Pohlaví : kluk
Zvíře : morče
Jméno : Dexter
Jak mu říkáme : Dexík,Dex,Dexter
Barvy : Bílá a zrzavá :D
Fotky/a :

News025

16. června 2013 v 22:11 | anezka |  Novinky
Ahoj, po delší době se ozývám..Omlouvám se, prostě nemám co napsat.. :)
Byly u mě kamarádky, takže docela rušný víkend. :)
Koupila jsme si nové dvě zvířátka, jedno už mám asi měsíc, druhé mám od soboty.
První je laboratorní myška jménem Izzy, černá s bílým bříškem a koncem ocásku. :)
Druhé zvířátko je Dexter -> krásné rozeta morčátko se zadkem a hlavičkou rezatým a ostatní je bílé. :)
Tak asi fotky, že? :D


Izzy :)


Dexter, v pozadí Jerry a v tohu dole kus Gypsyho :)