Seno a zelené krmení

5. února 2013 v 6:37 | anezka |  Strava
V létě nabízíme morčeti zelené krmení, kromě nejrůznějších druhů trav zvláště pampelišku včetně květů, řebříček, jitrocel, paznehtník, ptačinec, vojtěšku, červený a bílý jetel.
Zelené krmení smíme ovšem trhat jen na hygienicky nezávadných místech (pozor na psí trus!!!!), kde nahrozí ani znečištění různými škodlivinami (insekticidní prostředky, výfukové plyny apodob.) Naproti tomu zmoklé nebo zarosené zeleé krmivo (ale ne zapařené!!) nečiní problémy.
Zelené krmivo (zvláště vojtěška,červený a bílý jetel) je brzy na jaře ještě velmi mladé, a tudíž bohaté na bílkoviny, ale chudé na vlákninu, proto ho smíme podávat jen v malém množství.
Nejlépe přitom postupujeme tak, že zelené krmivo po malých částech zamícháme mezi seno. I když se morčata budou pokoušet vybírat si a požírat jen zelená stébla a lístečky, budou nucena konzumovat zelené krmivo mnohem pomaleji, než kdyby ho dostala jen samotné bez přimíchání sena.
Pokud nemáme k dispozici dostatek zeleného krmení, musíme dbát zvláště na dostatečný přísun vitaminu C v potravě a přikrmovat různými druhy ovoce a zeleniny.
Použít můžeme např. všechny druhy salátů, stejně jako stěrbák, čínské zelí, mrkvovou nať a petržel. Ze všech druhů zelí podáváme v omezené míře jen mladé listové zelí, které nejméně nadýmá a obsahuje hodně vitaminu C.
Také brokolice a mangold nadýmají relativně málo. Nabízet můžeme i kadeřavou kapustu a květák, u něj jak bílou růžici, tak i listy, stejně jako kedlubnu včetně listů (protože však po nich hrrozí nadýmání, jen v omezené míře). Bílé a červené zelí nadýmají tak, že bychom je neměli podávat vůbec.
Velmi cenným krmivem je jistě mrkev. Obsahuje ve zvýšené míře karoten, provitamin A. Zvláště vitamin A je pro růst, kůži, sliznice, oči a mnoho procesů látkové výměny nepostradatelný.
Vynikajícím dietním krmivem jsou jablka. Jsou bohatá na vitaminya neobsahují mnoho cukru. Obsahují pektin, čímž působí pozitivně i na regulaci stolice, jak to ostatně dobře známe u malých dětí.
To znamená, že při průjmu do určité míry staví, při zácpě naopak povzbuzují trávení.
Hrušky bychom měli morčatům dávat jen v omezené míře, maximálně jako pamlsek, neboť značné množství dobře stravitelných cukrů, které obsahují, může rychle způsobit nadýmání a kvašení. Zásadně podáváme jen zralá jablka a hrušky.
Morčata zbožňují okurky a melouny. Proto jsou na živiny chudé okurky mimořádně vhodné zvláště pro ta morčata, která jsou trochu při těle.


obrázek není můj - google.com
článek nekopčit, dalo práci ho přepsat xDDD
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | Web | 5. února 2013 v 12:49 | Reagovat

Opět skvělý článek.Dobře vybraná fotka morčete. :D  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama