Jídelníček našich morčat

4. února 2013 v 6:15 | anezka |  Strava
Divoká morčata se živí především různými travinami a jinými částmi rostlin, které jsou bohaté na vlákninu, ale poměrně chudé na výživné látky. To je důvodem toho, že morčata mají vzhledem k velikosti svého těla velmi dlouhé střevo.
Pokud chceme, aby naše morče zůstalo trvale zdravé a aby mělo krásnou lesklou srst, musíme mu podávat stravu bohatou na vlákninu.
Tuto potravu morčata ohlodávají nebo okusují řezáky (hlodáky), následně ji důkladně přežvýkají stoličkami a zároveň promísí se slinami. Tím již začíná trávení, neboť sliny, produkované slinnými žlázami, obsahují trávící enzymy. Tento druh výživy způsobuje, že morče velmi často přijímá relativně malé množství potravy.
Pokud je potrava příliš chudá na vlákninu, a tedy příliš měkká, zvířata ji nedokážou pořádně nažvýkat, takže není jaksepatří prosliněna. To může v budoucnu způsobit poruchy trávení a problémy v důsledku dietních chyb.
Je nezbytně nutné vědět i o dalších zvláštnostech ve výživě morčat.
Morčata, stejně jako poloopice, opice a člověk, patří k těm několika málo savcům, kteří nejsou schopni si sami tvořit vitamin C (kyselinu askorkovou). To znamená, že veškerou svou potřebu vitaminu C musí krýt potravou.
Jednou morče potřebuje denně na kilogram tělesné hmotnosti za normálních podmínek 16 mg, při stresu, zvíšeném riziku infekce a v neposlední řadě při březosti 30 mg vitaminu C.
Proto je třeba si všímat obsahu vitaminu C v různých krmivech. Nebezpečí předávkování zde nehrozí.
Nezbytně nutné je trvale zabezpečit dostatek kvalitního sena. To znamená, že seno nesmí být v žádném případě prašné,vlhké zatuchlé, plesnivé nebo jinak zkažené. Musíme také mít na paměti, že čerstvě připravené seno může vyvolat zdravotní problémy. Nejméně šest týdnů po sklizni by seno mělo být skladováno tak, aby k němu dobře mohl vzduch.obrázek není můj - google.com
článek pls nekopčit, dalo mi práci přepsat ho ;))))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | Web | 5. února 2013 v 12:52 | Reagovat

Dobrý článek opět. :-) Jinak v předchozím článku jsem četla že tyhle informace bereš z knihy.Jak se ta kniha jmenuje?Bych si jí ráda koupila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama