Klece a jiné příbytky pro morčata

3. října 2012 v 19:06 | anezka |  Bydlení
Jak již bylo uvedeno, morčata dnes lidé chovají většinou v kelcích, jež jsou k dostávání v obchodech. Dole mívají pevnou plastovou vanu a na ni navažzuje snadno snímatelný drátěný nástavec.
Všechny příliš ploché vany jsou nevhodné, protože z nich vypadává podestýlka a znečišťuje okolí. Příliš vysoká vana zase vrání morčeti ve výhledu ven a v navazování kontaktu s okolím. Vhodné jsou uzavřené kontejnery s plastovým průsvitným nástavcem, který má nahoře posuvné nebo odklápěcí pletivová dvířka. Špatná nejsou ani terária, většinou ovšem příliš omezují možnosti kontaktu morčete s okolím. Kromě toho často mívají nedostatečné větrání.
Morčata můžeme držet také v dřevěné bedýnce, která může být shora otevřená nebo opatřená drátěným poklopem. Důležité je vědět, že morčata v žádném případě nepřekonají výšku 50 cm.
Príbytek morčat by měl být vždy postaven na místě, kde není průvan a které je vystaveno přitozenému dennímu světlu.
Morčata ráda pobíhají volně po bytě. Můžeme jim to ovšem dovolit jen za bedlivého dozoru, protože jinak mohou okousat koberce, nábytek nebo elektrické vedení. Na rozdíl od králíků se morčata nenaučí čistotě, trus a moč neodkládají na určité místo. Také se nenaučí přijít na zavolání z nalezených úkrtů třeba pod nábytkem.
Jako podestýlku na dno klece používáme piliny nebo hobliny. Sušená rašelinná drť je nevhodná, protože je velmi prašná a může způsobit onemocnění dýchacích cest. Podestýlku musíme pravidelně nejméně jednou týdně vyměňovat. Pod hobliny můžeme také položit staré noviny, což nám usnadní čištění.
Na hobliny dáme kvalitní slámu nebo seno, které morčata ostatně i ráda požírají. Znečištění sena, jež je pro výživu velmi důležité, zabíráme ukládáním do jesliček. Tyto jesličky by mělybýt kryty masivním poklopem, neboŤ orčata, jak už jsme zmínili, s oblibou pozorují svět z výšky.
Optimální teplota je 18 až 22 stupňů při relativní vlhkosti vzduchu 40 až 70%. Často se stává, že vzduch v blízkosti topení je příliš suchý a zpočátku způsobuje onemocnění horních cest dýchacích, později i zápal plic.

FOTO NENÍ MOJE, ZDROJ GOOGLE.COM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simča Simča | Web | 27. října 2012 v 9:55 | Reagovat

nechceš být sb?? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama