Doba přivykání

3. října 2012 v 18:30 | anezka |  Morčata
Doma novího člena rodiny ihned přemístíme do připravené klece a nějakou dobu (několik dnů) jej ponecháme v klidu, aby si zvykl. Všechna nově příchozí morčata se zpočátku pravděpodobně budou schovávat někde v koutku, pod senem nebo pod slámou. To je v novém neznámém prostředí naprosto pochopitelné. Později, až se morče bude cítit opravdu zcela nepozorováno a bezpečné, začne s prozkoumáváním nového domova. Ani tehdy bychom se ještě neměli pokoušet vzít ho do ruky, i když nás to bude lákat sebevíc, protože se morče bude snažit uprchnout. Morčata jsou od přírody plachá, a cítí-li se ohrožena, rychle zneklidní.
Později se to však změní. Když morče uslyší hlas důvěrně známého člověka, začne se např. vztyčovat u stěn klece. Naučí se také rozlišovat člověka, který mu pravidelně přináší potravu od ostatních. Projeví se to tím, že na příchod opatrovníka začne reagovat kvikotem. A to znamená: Čekám na jídlo!!!
Většina morčat je ráda, když se může schovat do boudičky. Tkoavý domeček by měl mít půdorys asi 15x25 cm a výšku cca 15 cm.
Vstupní otvor musí být přitom tak velký, aby se jím morče bez problémů protáhlo. Dno takový příbytek nepotřebuje, snáze se pak udržuje v činosti. Na rovné střeše svého příbytku morčata s oblibou odpočívají nebo pozorují okolí.
Především zpočátku bychom se měli snažit nelekat zvíře hlasitými zvuky. Naipak ustavičné tiché a klidné mluvení ve chvíli, kdy se blížíme ke kleci, je správné vždy, ale v době zvykání o to více. Morče se tak během několika týdnů naučí rozlišovat hlas svého ošetřovatele od ostatních hlasů.


FOTO NENÍ MOJE !! ZDROJ GOOGLE.COM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama