Co je třeba uvážit na počátku // Je morče zdravé ?

3. října 2012 v 18:08 | anezka |  Morčata
Zdravé morče má lesklé, trochu vlhké oči. Propadlé, suché oči ukazují na vážné zdravotní poškození, stejně jako oči slzící nebo s výtokem. Zdravé morče přirozeně nesmí mít zalepené oči ani nosní otvory. Také okolí očí musí být čisté, bez výtoku nebo stroupků.
Nakonec palcem a ukazováčkem opatrně otevřeme morčeti tlamičku. Praváci k tomu použijí pravou ruku. ZároveŇ podepřeme šíji vzpřímeného zvířete zezadu tak, abychom palcem a ukazováčkem mohli tlamičku otevřít. Levou rukou kromě toho podepřeme obrast pánve a stehen. Jemně přitiskneme řezáky horní a dolní čelisti k sobě, v tom případě by zuby měly stát v jedné řadě a jevit přiměřené známky opotřebování. To je velmi důležité. Nesprávně opotřebované řezáky jsou příliš dlouhé a zvířeti ztěžují přijímání potravy. Platí to zvláště pro přápad, kdy se řezáky horní a dolní čelisti nedotýkají a vzájemně se míjejí.
Takto postižené zvíře může mít značné problémy při přijímání potravy a v důsledku toho silně vyhubne. Morčata, jejichž chrup není správně utvořen, bychom rovněž kupovat neměli. Měli bychom s největší pravděpodobností pravidelně docházet k veterinárnímu lékaři na obrušování a korekci zubů.
A konečně bychom si měli prohlédnout holá chodidla předních i zadních končetin. Případné záněty, pupínky nebo otoky v těchto místech se většinou velmi špatně hojí. Častěji se ovšem us tarších zvířat setkáváme s přerostlými, někdy do nejrůznějších směrů rostoucími drápky.
Pokud vezmeme před koupí v úvahu všechny tyto zásady, máme velkou naději, že se nám podaří získat skutečně zdravé morče.
Na tato zdravotní hlediska bychom měli brát zřetel i při pozdějším držení doma. Pomohou nám rozpoznat případné onemocnění již v samotném zárodku, kdy většinou je ještě možná pomoc veterinárního lékaře a léčba může vést k úspěchu.

FOTO NENÍ MOJE - ZDROJ GOOGLE.COM
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama