Co je třeba uvážit na počátku // Správný výběr

17. října 2010 v 17:43 | anezka |  Morčata
Morče, o které máme zájem, bychom nejprvě měli delší dobu pozorovat, aniž se přitom necháme ovlivňovat prodávajícím. Pokud ve svém výběhu intenzivně pobíhá z místa na místo, nebo normálně sedí a neposedává někde v koutě nahrbené, s obloukovitě vyklenutým hřbetem, je to dobré znamení, že je v pořádku.
Je třeba se rozhlédnout, zda jsou v ohrádce jen dobře formované, u morčat protáhlé "fazolky" trusu, nebo zda něco svědčí o průjmu. I pokud zvíře, které jsme si vyhlédli, nemá znečištěné ani zalepené okolí řitního otvoru, při podezdření na průjem by jste měli od koupě odstoupit, nebo sní alespoň několik dní počkat.
Pokud je srst rozcuchaná a matná, nebo pokud pod zdánlivě zdravou srstí jsou patrné lupy, místa s prašivinou či lysiny, rovněž bychom měli od koupě odstoupit.
Jedno nebo více okrouhlých míst s vylysalou srstí ukazují na možné napadení plísněmi.
Oblast za ušima stejně jako spodní část předních i zadních končetin jsou u morčat vždy holé.
Při pečlivé prohlídce srsti můžeme narazit na malé parazity, patrné pouhýma očima. Nejčastěji půjde o vši, jejichž bělavě žlutá vajíčka jsou nalepena na jednotlivých chlupech svého hostitele. Vši sice v menším množství nejsou nebezpečné, přesto koupě napadeného zvířete není vhodná.
Je třeba bezpodmínečně trvat na tom, abychom si mohli na morče předem síhnout. Nemělo by vadit, když se zvíře bude chovat plaše, protože u chovatele nebo v obchodě mu většinou není věnována individuálnípéče. Jen rukou se ovšem dá zjistit, v jakém výživném stavu se zvíře nachází. Pokud je velmi hubené, to znamená, že mu můžeme nahmatat každý obratel a žebro, koupě opět není na místě.
Ani přetloustlémorče, které se však mezi mláďaty vyskytně jen výjimečně, není zrovna ideální. Lze u něj totiž v budoucnosti předpokládat zvýšený sklon k srdečním a jaterním potížímm a krátkověkost.

ČLÁNEK JE MŮJ !

FOTKA - ZDROJ GOOGLE !!


Tapeta animal20
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Moniska Moniska | E-mail | Web | 17. října 2010 v 18:03 | Reagovat

Maxík s ostatními mladými morčaty vesele poskakoval. A Šmudla, ten pochází ze soukromého chovu, mšla jsem příležitost sledovat ho od narození

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama